Akademia Artystyczna i Źródła dźwięku

Akademia Artystyczna KreArt nadal prowadzi zajęcia. W we wrześniu warsztaty realizowała nie tylko Marysia Rumińska, ale również Pan Paweł Steczkowski, który swoim talentem i doświadczeniem zaraził naszą młodzież pasją do muzyki.

Zajęcia, które odbyły się w ostatni weekend września miały miejsce w siedzibie Nidzickiego Funduszu Lokalnego, w Niezapominajce, dzięki czemu mieliśmy szansę skorzystania z wielu innych atrakcji, jak np. kino w 3D, czy też Muzeum Skał, po którym oprowadził nas sam Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA”, Krzysztof Margol.

Pan Paweł Steczkowski nawiązał podczas dwóch dni edukacji do początków muzycznych, czyli do tradycyjnych tekstów i melodii, pieśni obrzędowych, guseł, zaklęć oraz przypowieści i przysłów. Opowiadając o pieśniach dziadowskich, czy też biesiadnych, nasz ekspert zainteresował wszystkich historią, która ma kluczowy wpływ na dzisiejszą twórczość artystyczną.

Jak słusznie Pan Paweł stwierdził: „pochodzenie tych przepięknych słów i dźwięków to nasza polska historia zapamiętana w sztuce ludowej, a powodem ich powstania jest pierwotna potrzeba duchowej podróży człowieka poprzez poszukiwanie piękna i rozwijanie własnych talentów”. Dzięki pokazaniu nam istoty gry na instrumentach muzycznych, jak bębny, misy tybetańskie, lirze korbowej własnoręcznie zrobionej przez prowadzącego warsztaty, mogliśmy dosłownie dotknąć kultury muzycznej i wspólnie zagrać na koniec wyćwiczony utwór.

Z całą pewnością nie są to ostatnie zajęcia z Panem Pawłem Steczkowskim i Akademia nie raz zaprosi do współpracy, by każdy miał możliwość wspólnego grania!